Stáli tu mlčky tisíce rokov a ľudia k nim chodili z veľkej diaľky, aby pomocou kamenného zoskupenia a štítov Snežných hôr určili blížiace sa ročné obdobie vhodné na poľnohospodárske práce. V iných krajinách sú podobné miesta chránené a navštevované, na našom území ich začiatkom dvadsiateho storočia ľudia pravdepodobne rozobrali počas pozemkových úprav, aby poslúžili ako hraničné kamene. Mohla by fotografia piatich monolitov pod Tatrami z konca 19. storočia odhaľovať nielen ich využitie ale aj slovanský pôvod názvu mesta Kežmarok?
Vďaka fotografii, ktorá sa zachovala z konca 19. storočia a bola uverejnená v knihe profesora Jána Liptáka
O dejinách Spiša v roku 1935 a neskôr v knihe
Nad Kežmarkom vietor veje od historičky Nory Baráthovej, som sa aj ja v roku 2013 vydala na Michalské pole nad Kežmarkom hľadať akékoľvek náznaky a pozostatky megalitickej stavby, no nebola som dostatočne dravá ako traja bádatelia - Rastislav Ferulík, Michal Gemza a Martin Krasuľa, ktorí pátrali po stopách týchto megalitov celých desať rokov, aby odhalili ich tajomstvá.
Ján Lipták vo svojej knihe píše, že zoskupenie piatich kameňov na Michalskom poli slúži na určenie ročného obdobia podľa smeru západu slnka a pochádzajú z obdobia neolitu, približne do roku 2300 pred Kristom. Tieto kamene opísal vo svojich pamätiach aj všestranný vzdelanec svojej doby Juraj Buchholtz mladší, ktorý sa k megalitom vybral 21. júna 1725 v deň letného slnovratu, aby od kameňov pozoroval, za ktorý tatranský hrebeň v najdlhší deň roku slnko zapadá. Jeho správu o rok neskôr uverejnil Vratislavský zborník a
ako píše na svojich stránkach Občianske združenie Nezdolný vrch, túto správu môžeme považovať za jedno z prvých zaznamenaných archeoastronomických pozorovaní na svete.
Poslednú správu o kameňoch pár rokov pred ich zničením podáva v roku 1897 Dr. Michal Greisiger a opisuje ich kalendárnu funkciu: “Balvany stáli v radoch smerujúcich k rôznym miestam na obzore, kde zapadá slnko počas významných sviatkov ako jarná rovnodennosť, začiatok mesiaca máj, letný slnovrat a iné. Takto osadené kamene sú na úpätí Jeruzalemského vrchu a na Michalskom poli (pri Kežmarku).” Tento popis je dôležitý aj preto, že hovorí až o dvoch miestach pri meste Kežmarok, kde sa nachádzali megalitické stavby.
Druhým miestom bol už spomenutý Jeruzalemský vrch týčiaci sa priamo nad mestom, kde sa nachádzalo hradisko s akropolou, obradné miesto z doby bronzovej. Na jeho úpätí v minulosti stáli veľké kamene zoradené v radoch, ukazujúcich na miesta, kde presne na Tatranskom hrebeni zapadá Slnko počas najdôležitejších sviatkov v roku. Združenie na svojej stránke píše: “Svahy pokrývala sklovitá vrstva prepálenej zeme, kde podľa povestí horel večný oheň, sídlo mocného vládcu, ktorý odmeriaval čas - miesto na Slovensku najpodobnejšie ľudovej povesti Kráľ času. Archeologické nálezy a historické správy spolu s geografickými črtami tohto územia svedčia o krajine, ktorú by archeoastronómia nazvala posvätnou (angl. Sacred Landscape).”
Ako mi prezdradil Martin Krasuľa, v roku 2010 skúmal akropolu na Jeruzalemskom vrchu privolaný geológ a archeológ zo Švédska pán Peter Kresten a potvrdil, že sa jedná o unikátnu stavbu, ktorá v tejto oblasti nemá obdobu, keďže bola vybudovaná technikou spečených valov, ktorá je typická pre Škótsko a Britské ostrovy a je teda najvýchodnejšou stavbou svojho druhu.
“V strede akropoly sa nachádzal obrovský „kotol“, kde horel „večný“ oheň a podľa starej slovenskej povesti na takom kopci býval Kráľ času. To, že na tomto mieste horel takýto oheň, potvrdil aj čiastočný archeologický výskum (tak ako aj niekoľko historických dokumentov), pri ktorom sa v strede akropoly našla vrstva popola siahajúca až do výšky 100cm. Množstvo nájdených artefaktov svedčí o využívaní tohto miesta počas rôznych rituálov v dávnych dobách. Je smutné, že zámerom vybudovať na spomínanom kopci amfiteáter v dobe socializmu bola akropola z väčšej časti zničená,” prezradil Martin.
Vráťme sa ale k megalitom na Michalskom poli. Ako presne mohli spĺňať funkciu kalendára už 4000 rokov dozadu? Bádatelia zo združenia Nezdolný vrch podnikli množstvo obchôdzok a meraní, aby potvrdili, že z miesta, na ktorom kedysi megality stáli, mohli ľudia niekoľko krát do roka podľa hrebeňa Tatier určovať zmenu ročných období alebo čas na poľnohospodárske práce a nič sa na tom nezmenilo do dnešného dňa a bude to platiť aj o ďalších tisíc rokov.