Na Spiši bolo oproti iným uhorským stoliciam relatívne málo čarodejníckych procesov. Známych je približne dvadsať. Písal o nich evanjelický farár a znalec nie len spišskej histórie Samuel Weber v knihe
Viera v čarodejnice. On uvádza, že ľudia sa s šarlatánmi a bosorkami vysporiadali skôr, ako zasadol súd a s tichým súhlasom predstavenstva dochádzalo k lynčovaniu.
V Kežmarku sa údajne evanjelickému farárovi Georgovi Buchholtzovi objavoval diabol. Objavil sa po večernom zvonení na Ľubovnianskom hrade a vyniesol poľského katolíckeho strážcu do izby, kde ho hodil medzi postele. Buchholtz skonštatoval, že "tak hrá diabol svoje hry s nevercami". Druhýkrát diabol vyvádzal osem dní a hádzal nádoby. Buchholtz bol spolu s kantorom pozvaný, aby diabla vyhnal. Pomocou spevu, modlitby a kázne bol v noci pokoj, no na druhý deň bolo vyvádzanie ešte horšie. Farár všetko zopakoval, no vyčíňanie sa upokojilo až po tom, ako na nohu jeho manželky spadol obrovský kameň. Buchholtz tvrdil, že príčinou bola bezbožnosť domáceho pána, ktorý konvertoval na katolícku vieru. Kežmarok bol totiž celé storočie čisto evanjelické mesto a katolícka viera tu bola zakázaná.
Keď sa do Kežmarku navrátila katolícka cirkev, v rokoch 1714-1718 spravoval farnosť Kostola sv. Kríža páter Augustín Mayer. On zaslal sťažnosti biskupovi (v tom čase v podstate iba spišskému prepoštovi, lebo biskupstvo vzniklo neskôr) Jánovi Sigrayovi a ten poveril Jána Peltza a Štefana Loviskovicsa zriadením cirkevnej inkvizície v Kežmarku, čím pobúril prevažne evanjelické mesto. Tieto snahy napokon neboli úspešné.
Najradšej by som sa dostala k tomu dopisu, o aké sťažnosti sa jednalo, že Sigray tú cirkevnú inkvizíciu dovolil. Ján Sigray sa ako spišský prepošt zasadzoval najmä za odstraňovanie heréz. Štefan Loviskovics, ktorého Sigray poveril, bol kanonikom v Spišskej kapitule rovnako ako Ján Peltz. Ten bol v spomínaných rokoch dokonca dekanom kapituly a apoštolským protonotárom a neskôr spišským prepoštom.
Zaujímavou informáciou je, že Spišské biskupstvo vzniklo v roku 1776, čiže len rok pred údajne posledným čarodejníckym procesom, ktorý zmieňuje vo svojej knihe Tünde Lengyelová. Píše, že "posledný proces, v ktorom vyriekli rozsudok smrti, sa uskutočnil roku 1777 v Kežmarku. V stoličnej zápisnici je poznamenané: „Gurka Maria et Poleczko Johannes propter magiam ad gladium condemnati sunt“ (pre mágiu boli odsúdení na sťatie). Tento rozsudok sa pokladá za posledný v kauze bosoriek v celej strednej Európe.""
Bohužiaľ v jednom článku v Korzári sa píše: "Zistilo sa, že tento rozsudok bol vyrieknutý o 60 rokov skôr. Kežmarok tak prišiel o túto neslávnu bodku za bosoráckymi procesmi."
Pátrala som preto, kde je pravda a našla som
Výročnú správu historickej vedy po nemecky, pravdepodobne, z roku 1893, kde je v poznámke pod čiarou č. 660 citovaný zápis z knihy
Viera v čarodejnice od Samuela Webera: "V Lublau ešte v roku 1777 bol vynesený rozsudok smrti sťatím za mágiu Marie Gurky a Jána Poleczka." Apfel vo svojej knihe preložil Lublau ako poľské mesto Lublin, no v tom období bola ako Lublau známa Stará Ľubovňa. Ak je tomu tak, v tom prípade sa tento čarodejnícky proces v Kežmarku vôbec nekonal.
O bodku za čarodejníckymi procesmi v strednej Európe sa prie niekoľko miest. Jedným z nich je aj prípad Žofie Durčákovej z Pekelníka v roku 1790, ktorá bola obžalovaná za "čarodejstvá a vedomstvá robila a ľudí opovážlivými rečami k sebe a proti sebe mámila". Dostala 40 rán korbáčom na trhu v Trstenej a bola vyhnaná z Oravskej stolice.
Keď študujem a bádam po týchto informáciách z histórie, túžim sa vedieť vrátiť v čase a byť muchou na stene, aby som si zodpovedala na mnohé otázky, na ktoré už v žiadnej zápisnici nenájdem odpoveď. Aké boli tie ženy a čo spravili, že ich čakal tak strašný osud? To sa dnes už nedozvieme.
Zdroje:Tünde Lengyelová - Bosorky, strigy, čarodejnice
Viliam Apfel - Čas pekelných ohňov
Bedřich Šindelář - Hon na čarodejnice
Miloš Jesenský, Alexandra Pavelková, Lenka Tkáčová - Čarodejnice, alchymisti a hľadači pokladov na Slovensku
Katarína Nádaská - Čary a veštby
https://www.tyzden.sk/casopis/16689/pozor-na-strigy-a-bosorky/https://spis.korzar.sme.sk/c/7596062/o-vycinani-bosoriek-na-spisi-sa-zachovali-dokumenty.htmlhttps://www.oravskemuzeum.sk/15852/https://www.teraz.sk/knihy/snk-procesy-carodejnice-knihy/54481-clanok.htmlhttps://www.projustice.sk/pravne-dejiny/trestanie-carodejnic-podla-najstarsich-uhorskych-dekretovhttps://misc.bibl.u-szeged.hu/24323/1/011_011_399-446.pdfhttps://www.fara-kezmarok.sk/wp-content/uploads/2020/07/dejiny-rkc-kezmarok.pdfhttps://ks.kapitula.sk/uploads/fck/file/I.%20Od%20po%C4%8Diatkov%20Kapituly-text%20-%20k%C3%B3pia.pdfhttps://matica.sk/wp-content/uploads/2022/09/Historick%C3%BD-zbornik1-2021-Juraj-Brincko.pdf